If 16 ounces of bulk rice costs $2.50, how much
would 24 ounces cost?

lucywood2024 lucywood2024    1   14.02.2022 02:50    13

Answers
rainbowsadie7140 rainbowsadie7140  14.02.2022 02:50

$ 3.75

Step-by-step explanation:

Let the unknown price be x.

Ounces                                 cost

16                ⇒                  $ 2.50

24                ⇒                   x

Now let us use cross multiplication and find the value of x.

16 × x = 24 × 2.50

16x = 60

Divide both sides by 16.

x = 3.75

Therefore, 24 ounces of bulk rice cost $ 3.75

Hope this helps you :-)

Let me know if you have any other questions :-)

SHOW ANSWERS